Buenos Aires 2018 - Athletes' List

This is the updated list of participating athletes according to IFSC as for today October 3rd, 2018.

Athletes are ordered alphabetically by country. PAC's Athletes are listed first just to highlight the athletes of our region.

Women / Mujeres / Mulheres
Name / Nombre /NomeCountry / País
Valentina AguadoARG
Alejandra ContrerasCHI
Catherine CarknerCAN
Laura LammerAUT
Sandra LettnerAUT
Lucile SaurelFRA
Nolwenn ArcFRA
Hannah MeulGER
Laura RogoraITA
Mao NakamuraJPN
Sarah TetzlaffNZL
Aleksandra KaluckaPOL
Natalia KaluckaPOL
Angela EckhardtRSA
Elena KrasovskaRUS
Luiza EmelevaRUS
Lucka RakovecSLO
Vita LuckanSLO
Annalisa TognonSUI
Hannah HermannSUI
Narada DisyabutTHA

Men / Hombre / Homens
Name / Nombre /NomeCountry / País
Galo HernándezECU
Nickolaie RivadeneiraECU
Ned MiddlehurstAUS
Nicolai UznikAUT
Luckas FranckaertBEL
Peta IvanovBUL
DiChong HuangCHN
Yufei PanCHN
Mikel LinacisoroESP
Nathan MartinFRA
Sam AvezouFRA
Bharath PereiraIND
Filip ScgenkITA
Keita DohiJPN
Shuta TanakaJPN
Donghyun JangKOR
Seongmin EomKOR
David NaudéRSA
Mark Chan ChongSGP
Peter KuricSVK
Yaroslav TkachUKR

Buenos Aires 2018 - Atletas participantes

Esta es la lista actualizada de atletas participantes según la IFSC para hoy 3 de octubre de 2018.

Los atletas están ordenados alfabéticamente por país. Los atletas PAC están listados de primero sólo para destacar a los atletas de nuestra región.

Women / Mujeres / Mulheres
Name / Nombre /NomeCountry / País
Valentina AguadoARG
Alejandra ContrerasCHI
Catherine CarknerCAN
Laura LammerAUT
Sandra LettnerAUT
Lucile SaurelFRA
Nolwenn ArcFRA
Hannah MeulGER
Laura RogoraITA
Mao NakamuraJPN
Sarah TetzlaffNZL
Aleksandra KaluckaPOL
Natalia KaluckaPOL
Angela EckhardtRSA
Elena KrasovskaRUS
Luiza EmelevaRUS
Lucka RakovecSLO
Vita LuckanSLO
Annalisa TognonSUI
Hannah HermannSUI
Narada DisyabutTHA

Men / Hombre / Homens
Name / Nombre /NomeCountry / País
Galo HernándezECU
Nickolaie RivadeneiraECU
Ned MiddlehurstAUS
Nicolai UznikAUT
Luckas FranckaertBEL
Peta IvanovBUL
DiChong HuangCHN
Yufei PanCHN
Mikel LinacisoroESP
Nathan MartinFRA
Sam AvezouFRA
Bharath PereiraIND
Filip ScgenkITA
Keita DohiJPN
Shuta TanakaJPN
Donghyun JangKOR
Seongmin EomKOR
David NaudéRSA
Mark Chan ChongSGP
Peter KuricSVK
Yaroslav TkachUKR

Buenos Aires 2018 - Lista de Atletas

Esta é a lista atualizada de atletas participantes segundo o IFSC, para hoje 3 de outubro de 2018.

Os atletas estão ordenados alfabeticamente por país. Os atletas do PAC são listados primeiro só para destacar aos atletas da nossa região.

Women / Mujeres / Mulheres
Name / Nombre /NomeCountry / País
Valentina AguadoARG
Alejandra ContrerasCHI
Catherine CarknerCAN
Laura LammerAUT
Sandra LettnerAUT
Lucile SaurelFRA
Nolwenn ArcFRA
Hannah MeulGER
Laura RogoraITA
Mao NakamuraJPN
Sarah TetzlaffNZL
Aleksandra KaluckaPOL
Natalia KaluckaPOL
Angela EckhardtRSA
Elena KrasovskaRUS
Luiza EmelevaRUS
Lucka RakovecSLO
Vita LuckanSLO
Annalisa TognonSUI
Hannah HermannSUI
Narada DisyabutTHA

Men / Hombre / Homens
Name / Nombre /NomeCountry / País
Galo HernándezECU
Nickolaie RivadeneiraECU
Ned MiddlehurstAUS
Nicolai UznikAUT
Luckas FranckaertBEL
Peta IvanovBUL
DiChong HuangCHN
Yufei PanCHN
Mikel LinacisoroESP
Nathan MartinFRA
Sam AvezouFRA
Bharath PereiraIND
Filip ScgenkITA
Keita DohiJPN
Shuta TanakaJPN
Donghyun JangKOR
Seongmin EomKOR
David NaudéRSA
Mark Chan ChongSGP
Peter KuricSVK
Yaroslav TkachUKR

YOG Buenos Aires 2018 - Sport Climbing schedule

This is the schedule for Sport Climbing at the Youth Olympic Games of Buenos Aires 2018.  All times are GMT-3

Sunday, October 7th (7/10)

  • 09:00-09:25 Women's Combined Qualification (Speed)
  • 11:00-13:15 Women's Combined Qualification (Bouldering)
  • 15:00-16:30 Women's Combined Qualification (Lead)

Monday, October 8th (8/10)

  • 09:00-09:25 Men's Combined Qualification (Speed)
  • 11:00-13:15 Men's Combined Qualification (Bouldering)
  • 15:00-16:30 Men's Combined Qualification (Lead)

Tuesday, October 9th (9/10)

  • 10:00-10:20 Women's Combined Final (Speed)
  • 11:45-13:20 Women's Combined Final (Bouldering)
  • 15:50-17:05 Women's Combined Final (Lead)
  • Following Victory Ceremony / Ceremonia de Victoria

Wednesday, October 10th (10/10)

  • 10:00-10:20 Men's Combined Final (Speed)
  • 11:45-13:20 Men's Combined Final (Bouldering)
  • 15:50-17:05 Men's Combined Final (Lead)
  • Following Victory Ceremony / Ceremonia de Victoria

Contact Us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.